Krok 1 - Podstawy

Ochrona prywatności i wizerunku, czyli o tym, jak bezpiecznie zawierać wirtualne znajomości

  1. Jak skutecznie chronić prywatność, korzystając z maila, komunikatorów, telefonów, portali randkowych itd., gdy rozpoczynasz poszukiwanie klimatycznego partnera?
  2. Jak bezpiecznie dla Ciebie i Twojej prywatności udostępniać oraz przesyłać zdjęcia?

I.Jak skutecznie chronić prywatność, korzystając z maila, komunikatorów, telefonów, portali randkowych itd., gdy rozpoczynasz poszukiwanie klimatycznego partnera?


Internet daje nam ogromne możliwości w poszukiwaniu wymarzonego partnera. Jednak czai się w nim również wiele zagrożeń, które chcemy Ci pokazać i pomóc w bezpiecznym poznawaniu się w Sieci.
Aby zacząć funkcjonować w wirtualnym świecie, najczęściej trzeba zalogować się w różnego rodzaju portalach, na forach lub w innych miejscach spotkań. Jak to zrobić bezpiecznie?

1. Zakładania nowego profilu lub konta:


1.1. Rekomenduje się posługiwanie się “zmodyfikowanymi” danymi, zwłaszcza gdy Twoja aktywność klimatyczna może mieć wpływ na codzienne życie zawodowe lub prywatne:

a) nie podawaj żadnych prawdziwych danych (typu: nazwisko, PESEL, NIP, nr dowodu osobistego, paszportu, nazwa firmy, w której pracujesz, miejsca poprzedniego zatrudnienia), poprzez które mogłabyś/mógłbyś być jednoznacznie zidentyfikowana/zidentyfikowany;

b) nie podawaj realnych ksyw, nicków i pseudonimów, których używasz na ogólnie dostępnych serwisach społecznościowych, adresów e-mail, które są znane większej grupie osób nieklimatycznych, numerów telefonów domowych, służbowych, prywatnych komórkowych i innych, z których korzystasz w realnym życiu;

c) odradzamy podawanie stanu majątkowego i iokreślanie swojej realnej sytuacji materialnej.

1.2. Hasła:

a) najważniejsza zasada: nowe konto = nowe hasło;

b) rekomenduje się wymyślenie silnego hasła, którego nie używasz w innych miejscach, np. na Facebooku, i zmienianie go w miarę regularnie (minimum co pół roku);

c) hasło powinno składać się z cyfr i liczb oraz małych i dużych liter, aby uniemożliwić złamanie go;

d) w większości przypadków administrator serwisu, na którym zakładasz konto, ma dostęp do danych umieszczonych w Twoim profilu nawet wtedy, jeśli te dane nie są widoczne dla ogółu użytkowników –  rekomenduje się uważne i przemyślane wypełnianie wszystkich pól formularza, ponieważ dane mogą zostać wykorzystane przez niepowołane osoby;

e) serwisy komunikacyjne wbudowane w platformy for lub portali randkowych są zazwyczaj słabiej szyfrowane i łatwiej dostępne dla różnych adminów –  po wymianie pierwszych wiadomości w ramach serwisu rekomendujemy jak najszybsze przejście na lepiej zabezpieczone platformy komunikacyjne, np. GG, ICQ, TLEN lub inne komunikatory. [case]

2. Zabezpieczenie komputera:


2.1. Zadbaj o zabezpieczenie komputera – dobry program antywirusowy i zapora ogniowa to podstawa; w  tej chwili na rynku jest wiele dobrych i darmowych programów, które pomogą Ci zapewnić bezpieczeństwo komputera.

2.2. Jeżeli z komputera korzystają inne osoby, które nie znają Twoich preferencji – załóż dla siebie osobny profil, zabezpiecz go hasłem uniemożliwiającym przypadkowe podejrzenie Twojej działalności w Sieci.

2.3.  Rekomendowane jest, pomimo hasła zewnętrznego do komputera, używanie osobnych haseł do komunikatorów i poczty mailowej.

2.4. Odradzamy korzystanie z opcji zapamiętywania hasła.

2.5. Przeglądając strony internetowe, dobrze jest włączyć tryb prywatny przeglądarki (niewidoczny, incognito, szyfrowany – nazwy zależne od przeglądarki) – w trybie tym nie są gromadzone żadne dane, nie jest zapisywana historia przeglądanych stron.

2.6. Za każdym razem, kiedy oddalasz się od komputera, wyloguj się.

2.7. Do kontaktów klimatycznych rekomenduje się założenie osobnego adresu e-mail, nr GG oraz zakupienie oddzielnej karty SIM do telefonu.

3. Profil:


3.1. W profilu możesz bezpiecznie podać wiek, wzrost, wagę, kolor oczu, stan cywilny, miasto, w którym mieszkasz (jeżeli mieszkasz w małej miejscowości lub na wsi, lepiej podaj najbliższe duże miasto), poziom wykształcenia, Twoje preferencje.

3.2. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, możesz np. dodać lub odjąć jeden cm od wzrostu, przedłużyć lub skrócić włosy – pamiętaj jednak o umiarze:  przesada w opisie może się przyczynić do zmniejszenia zainteresowania Twoim profilem.

3.3. Nie podawaj  charakterystycznych cech fizycznych, np. różnica w barwie jednego i drugiego oka, widoczne znamiona, tatuaże.

3.4. Bądź ostrożny, pisząc o zainteresowaniach, jeśli są one bardzo oryginalne.

3.5. Podając w profilu nr GG,  adres e-mail, numer telefonu, miej świadomość, że możesz stać się ofiarą stalkingu.II. Jak bezpiecznie dla Ciebie i Twojej prywatności udostępniać oraz przesyłać zdjęcia?


Naczelna zasada brzmi:

RAZ WYSŁANE ZDJĘCIE (e-mailem, komunikatorem, profilem randkowym lub społecznościowym) należy potencjalnie traktować jako zdjęcie, które może być dostępne dla wszystkich (również dla kolegów/koleżanek z pracy, szefa, partnera, rodziny, znajomych).

1. Umieszczanie i udostępnianie zdjęć:1.1. Zdjęcie raz opublikowane w internecie MOŻE:

a) być dostępne dla każdej z osób, którą znasz obecnie, znałaś/znałeś kiedyś lub poznasz;

b) pamiętaj, że publikacja zdjęcia, która dziś nie jest dla Ciebie potencjalnym zagrożeniem, za 10 lat może stanowić DUŻY problem w pracy, relacjach osobistych lub nawet klimatycznych.

1.2. Wysyłając i publikując dane zdjęcie, ZASTANÓW się, czy na pewno chcesz je opublikować w taki sposób, że możesz na nim zostać jednoznacznie zidentyfikowana/zidentyfikowany:

a) w korespondencji mailowej wysyłaj zdjęcia pokazujące Ciebie ogólnie, na początkowym etapie znajomości raczej bez twarzy lub w sytuacjach tzw. “wycieczkowych”;

b) jeśli wyślesz zdjęcia klimatyczne, to traktuj je jako takie, które będziesz mogła/mógł w przyszłości znaleźć/obejrzeć w necie na jakimś serwisie erotycznym;

c) wstawiając zdjęcie na profilach randkowych – pamiętaj:
  • nigdy nie używaj tych samych zdjęć w profilu realnym oraz klimatycznym;
  • publikując swoje zdjęcie, zaciemnij lub zniekształć twarz, jeśli nie chcesz być rozpoznana/rozpoznany – dziś może to nie mieć dla Ciebie znaczenia, ale w przyszłości tak;
  • rekomenduje się publikowanie zdjęć z zasłoniętą twarzą;
  • zwróć uwagę na detale i elementy, jakie są widoczne na zdjęciu, a które mogą  Cię zidentyfikować: szczegóły tła, pomieszczenia prywatne (nie hotele), znaki charakterystyczne typu: blizny, tatuaże, znamiona, ubranie, biżuteria.

2. Dlaczego warto tak się zabezpieczać?


Dla własnego, obecnego i przyszłego, bezpieczeństwa.

2.1. Zbyt pochopne publikowanie, wysyłanie swojego wizerunku może się przyczynić do zidentyfikowania przez osoby, które mogą chcieć Cię wykorzystać lub zaszkodzić.

2.2. Co można:

a) spokojnie możesz zamieszczać zdjęcia, na których nie jest widoczna Twoja twarz;

b) pamiętaj, że nie tylko twarz umożliwia identyfikację – jeśli masz oryginalne tatuaże, znamiona, znaki szczególne, uważaj podczas zamieszczania takich zdjęć na portalach BDSM.


3. Co ze zdjęciami twarzy i nagimi wspomnieniami z sesji?


3.1. Zamieszczanie zdjęć twarzy, a szczególnie nagich zdjęć z sesji w profilu lub ogłoszeniu, przesłanie takiego zdjęcia nowo poznanej osobie może być poważnym zagrożeniem dla Twojego bezpieczeństwa – istnieje możliwość, że taka fotografia trafi np. do Twojego nietolerancyjnego szefa i może to odbić się na Twojej sytuacji zawodowej.

3.2. Mniejsze ryzyko istnieje przy zamieszczaniu w profilu zdjęć “ubranych”, jednak już sam fakt ich zamieszczenia na portalu BDSM może być wystarczającym powodem do różnych wystąpień przeciwko Tobie.

3.3. Jeśli jednak chcesz umieszczać nagie zdjęcia w sieci, pamiętaj, aby:

a) zasłonić twarz oraz znaki szczególne;

b) wstawić napis (np. z Twoim nickiem) lub jakiś element w środkowej części zdjęcia.

4. Czy należy wysyłać zdjęcia podczas pierwszego i kilku następnych kontaktów?


4.1. Zgodnie z rekomendacjami opisanymi powyżej, BEZPIECZNIE MOŻESZ wysłać zdjęcie zrobione w naturalnym otoczeniu, pokazujące co najmniej sylwetkę.

4.2. Rekomenduje się unikanie wysyłania zdjęć twarzy na początku znajomości – pokazać siebie można na pierwszej kawie.

4.3. Jeśli nowo poznana osoba warunkuje dalszą znajomość od przesłania zdjęcia z twarzą, to zastanów się nad jej intencjami.